Welta Reflekta II

Reflekta II 

Reflekta II

Ten aparat ma dość długą i ciekawą historię. Kupił go mój dziadek we wrocławskim antykwariacie jakiś czas po wojnie. Potem używała go moja ciocia i zabrała go z sobą do USA. Tam przeleżał dużo czasu w szufladzie aż spotkał mnie. Pobawiłem się nim i wyszło mi, że nie jest do końca sprawny. Namówiłem ciotkę, żeby przywiozła mi ten aparat i od sierpnia należy do mojej kolekcji. Bedę chciał go naprawić ale najpierw muszę znaleźc odpowiedniego fachowca.

Dane techniczne:

obiektyw: 75mm ROW Pololyt 1:3,5
migawka: PRONTOR-SV (B, 1-1/300s)
ostrość ustawia się dźwignią pod obiektywem

Więcej informacji (po angielsku) na http://camerapedia.org/wiki/Reflekta

3 komentarze

 1. Witam, także u siebie znalazłam ten aparat, niestety mam rozstrzaskaną jedną soczewkę, więc jak ci idzie naprawianie twojej?

 2. Witam serdecznie!

  Ja też jestem posiadaczem takiego aparatu – moja mam kupiła go w Wa-wie pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. Mechanicznie wszystko w aparacie jest sprawne (migawka, przesłona, etc.), ale drugi obiektyw (górny, ten „celowniczy”) niestety nadtłuczony po upadku aparatu w latach dziewięćdziesiątych. Coś się też pozmieniało z osią optyczną (chyba) tego obiektywu, bo obraz na matówce jest zawsze nieostry i nie da się nic poprawnie ustawić.
  Traktuję ten sprzęt jako zabytek i może w przyszłości uda się usunąć usterkę – pod warunkiem że znajdzie się kompetentnego fachowca. Zdjęcia wstawiłem kiedyś na Wikimedia-Commons – na pierwszy rzut oka nie widać na nich uszkodzenia górnego obiektywu, ale aparat również wyposażony jest w obiektywy ROW Pololyt 1:3,5/75mm:

  http://fr.wikibooks.org/wiki/Photographie/Fabricants/Welta
  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reflekta2_2.jpg?uselang=fr

  Pozdrawiam – Batłomiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *